A tavasz beköszöntésével napról napra láthatjuk a természetben végbemenő folyamatos változást.
Kibújnak a kiskertekben az első tavaszi virágok hajtásai, megjelennek a rügyek a fákon, kizöldül és dúsabb lesz a fű, egyre több kis élőlény bújik elő a téli rejtekhelyéről: hangyák, bogarak, pillangók, katicák. Ha minden nap figyelemmel kísérjük a környezetünket, folyamatosan láthatjuk, hogyan növekednek, fejlődnek a növények, hogyan népesül be apró állatokkal a környezetünk.
Ha segítünk a gyerekeknek abban, hogy a természettel minél szorosabb összhangban élve megfigyelhessék, megtapasztalhassák a növény- és, állatvilág változásait, nagyon fontos ismeretekkel fognak gazdagodni: magát az élet körforgását ismerik meg, amely a folyamatos növekedés, változás, majd elmúlás és újjászületés folyamatát jelenti.
Milyen egyszerű lehetőségeink van erre?
Márciusban már elkezdődhet a vetegetés a kiskertekben, amelybe a gyerekek is besegíthetnek. Kaphatnak egy saját kis részt a konyhakertben, ahová viszonylag gyorsan növő retek, borsó kerülhet, amit ők gondoznak és szüretelnek majd le. A termés betakarítása után segíthetnek az elszáradt növények kiszedésében és együtt a komposztba tehetjük, hogy onnét majd újra a talajba kerüljenek.
Ültethetünk virágpalántákat, amelyek hétről-hétre egyre dúsabbak lesznek, egyre több virágot hoznak. A virágzási idő után, vagy ősszel az első fagyok idején a földből kihúzott egynyári virágtövek szintén a komposztot gazdagíthatják. A virágok magjait is begyűjthetjük, hogy következő tavasszal újra legyen mit elvetni.
A gyerekek számára nagyon nagy élmény követni a pici állatkölykök növekedését is. Életre szóló élmény lehet a számukra a kiscica-, kiskutya születés, vagy a befogadott kis állatkölykök felnevelése.
Mindezeket a tapasztalatokat aztán feleleveníthetjük, megerősíthetjük akár játékok segítségével is.
Növények fejlődése
Ha már megtapasztaltátok, hogyan lesz a kis magból palánta, majd virág, biztosan sikerül sorrendbe rakni a virág növekedésének képeit is.
A sor végén megtalálhatjátok a hervadás állapotát is, amely szintén a folyamathoz tartozik.
A virágültetésen kívül az egyik legnépszerűbb és legegyszerűbb tevékenység a babszemek csírázásának megfigyelése. Viszonylag gyorsan növekednek a babszemekből előbújó kis zöld hajtások, amelyek a kertbe kiültetve igazi bab termést hoznak.
A sor végtelenítve folytatható, hiszen az utolsó kép után újra az első következhet – a babszemeket tavasszal újra elvethetjük, és abból újra egy új növény fog fejlődni.
Egy időbeli sorrend folyamata akkor rögzült a gyerekekben, ha bármelyik elemtől kezdve tudják folytatni a sorozatot.
Állatok fejlődése
Nagyon szerencsés az a kisgyermek, aki még a valóságban is megfigyelheti, hogyan lesznek a pici napos csibékből egyre tollasabb kiscsirkék, majd igazi tyúkok, kakasok. Még a nagyobb gyerekek számára is élmény, ha tojásokat gyűjthetnek a fészekből, vagy etethetik a baromfiudvar lakóit.
Egyre több családi kirándulóhelyen is lehetőséget nyújtanak a háziállatok simogatására, a velük való ismerkedésre. Ha tehetitek (majd) használjátok ki az ilyen típusú élményeket! Addig is ismerkedhettek képek segítségével a folyamattal, ahogyan a tojásból tyúk lesz:
A békák fejlődését a valóságban nehezen követhetjük nyomon, esetleg ismeretterjesztő könyvekből, vagy filmekből tájékozódhatunk róla. Itt láthattok például egy gyerekeknek szóló kis ismertető filmet erről.
Ez alapján talán már nem lesz nehéz sorba rendezni a képeket.
A katicabogarak és más bogarak fejlődését is nehéz megfigyelnünk a valóságban, és még nehezebb elmagyaráznunk, mi is az a lárva és báb. Persze ezt egy ovisnak még nem is kell tudnia, de az alábbi kisfilm biztosan érdekes lesz a számukra. Ebben a rövid videóban egy katicabogár fejlődését láthatjátok:
Ehhez is készültek képek:
A képeket kétféle méretben is ki tudjátok nyomtatni, így a számotokra megfelelőt tudjátok kiválasztani.
Ezeket az oldalakat a Tavaszi Játéktár tagjaként, vagy 1 éves Játéktár előfizetéssel tudod letölteni.
A Játéktár tagságot itt tudod megvásárolni.