Szuper játékok készültek ismét egy közös ötletelés eredményeként.
Ezúttal Móni kérését teljesítettem, aki mátrix játékokat szeretett volna használni a gyerekekkel való közös játék során. Móni olyan szuper, részletesen kidolgozott ötleteket hozott, hogy nekem igazán nem sok dolgom volt, csak el kellett készíteni a jobbnál jobb mátrixokat.
Biztos vagyok benne, hogy én is használni fogom az iskolaelőkészítő csoportomban ezeket a jó kis játékokat!
Mire jó a mátrix játék?
- segíti a logikai gondolkodás felődését,
- fejlődik általa a több szempont szerinti összehasonlítás képessége, a kombinatorika
- tapasztalatot szereznek a gyerekek a sor- és oszlop fogalmáról
- lehetőséget ad például a színekkel, formákkal, mennyiségekkel, téri irányokkal való ismerkedésre
- egy-egy témakörhöz, évszakhoz is nagyon jól kapcsolhatók
Fagyis mátrix
Igazi nyári játék a fagyis mátrix, ahol a fagyigombócok színét és számát kell jól megfigyelni, és ezek alapján kell elhelyezni a képeket a megfelelő sorban és oszlopban.
Pillangós mátrix
A pillangókat ábrázoló képek esetén a színeket és a mintákat kell egyeztetni. Az első két sor kicsit könnyebb, hiszen csak egy szín szerepel egy pillangón, a 3-4. sorban viszont két színkombináció közül is lehet választani.
Autós mátrix
Móni azt írta, hogy szerinte ez lesz a kisfia kedvence 🙂 , és nekem is nagyon tetszik!
Az elsőnél a színeket és irányokat kell egyeztetni. A kártyák alsó részére itt rajzoltam egy kis vonalat – úgy kell nézni a kártyákat, hogy ez a vonal mindig alul legyen. Utólag rájöttem, hogy tulajdonképpen a vonal nélkül is a megfelelő irányba tudják forgatni a gyerekek az autókat. A ceruzás mátrixnál, ahol szintén az irányoké a főszerep, ezt az alsó vonalat el is hagytam. Próbáljátok ki, hogy nálatok melyik válik be jobban!
A másik autós mátrix esetén meg kell számlálni az autókat, illetve a megfelelő színnel jelzett sorba kell elhelyezni a kis képeket. Itt tehát a mennyiségeket és a színeket egyeztetjük.
Ceruzás mátrix
A ceruzás mátrix játéknál minden ceruza két színből áll. Ha kiválasztottuk a megfelelő színű ceruzát, a nyilak szerinti irányba is kell fordítani azt.
Mint fentebb írtam, ebben az esetben nem rajzoltam meg a kis alsó vonalat a kártyákon, így a gyerekek forgathatják a ceruzákat erre-arra.
Formák – mátrix
Ez a mátrix már egy kicsit haladóbb szint, két változat is készült belőle. Az elsőt a képen láthatod.
Feladat: a felső és oldalsó sor formáinak a kombinációját megtalálni és elhelyezni a táblán. Ebben az esetben a kártyákon mindig a kék színű forma van felül, a rózsaszín pedig alul.
Készült azonban egy olyan változat is, ahol soronként változik a formák helyzete egymáshoz képest.
Az első sorban a kék forma bal oldalon van, a második sorban jobb oldalon, a harmadik sorban felül, a negyedik sorban alul.
Hajós mátrix
Remélem, még nem vesztetted el a logikai fonalat :), mert a hajós játék szerintem mind közül a legnagyobb kihívás.
Tulajdonképpen csak a színek egyeztetése a játék lényege, de soronként egyre nehezedik a feladat, hiszen a legalsó sorban már négy színből áll a vitorla.
A tartalom többi része a Játéktár tagok számára érhető el. A Játéktár tagságot itt tudod megvásárolni.