A Játéktár tagjaként Krisztina a “több-kevesebb” témakörhöz kért segítséget. Ehhez kapcsolódva készítettem pár letölthető feladatlapot, illetve szeretnék pár játékötletet adni is a témához.
A legfontosabb tudnivaló, hogy mire a gyerekek eljutnak odáig, hogy összehasonlításokat tudjanak végezni, egy fejlődési folyamaton mennek keresztül. Ennek a folyamatnak vannak lépései, amelyeken haladva eljutnak addig, hogy megértik a “több-kevesebb-ugyanannyi” fogalmát. Erről a folyamatról részletesebben ebben a bejegyzésben olvashatsz.
Amikor a gyerekek már tudnak különböző tulajdonságok alapján halmazokat alkotni és azok elemeit megszámlálni (például: mennyi kislány van a csoportban), a következő lépésként már összehasonlításokra is képesek lesznek (kik vannak többen: a fiúk, vagy a lányok?).
Néhány tanács, hogyan haladjatok tovább lépésről-lépésre:
Mint minden tanulási folyamatnál óvodás életkorban, ebben az esetben is a tárgyakkal való játék, cselekvés az elsődleges ismeretszerzési forrás. A több-kevesebb fogalmakat tehát mindenképpen először játékos cselekvés, mozgás során kell érzékelnie, megtapasztalnia a gyerekeknek. A feladatlapok csak ezután jöhetnek.
A játékok során először nagy eltéréseket érzékeltessünk. Például: egy nagy kupac kék kockát hasonlítsunk össze egyetlen darab piros kockával (melyik a több?). Ha ezek már jól mennek, fokozatosan lehet egyre kisebb az eltérés.
Ha már biztonsággal ismerik a gyerekek a több-kevesebb-ugyanannyi fogalmát, akkor térjünk arra, hogy mennyivel több, mennyivel kevesebb, illetve hogyan tegyük egyenlővé.
Néhány játékötlet több-kevesebb játékhoz
Hétköznapi helyzetek:
- Asztal terítésnél vegyünk elő találomra valamennyi szalvétát: vajon elég lesz mindenkinek? Ezt úgy tudhatjuk meg, hogy minden tányér mellé teszünk egyet. Ha maradt még a kezünkben: több szalvéta volt, mint ahány tányér. Ha nem jutott mindenkinek: kevesebb szalvéta volt, mint ahány tányér. Ha minden tányér mellé jutott: ugyanannyi szalvéta volt, mint tányér.
- Vacsoránál: nézzük meg, kinek a tányérjában, poharában van több étel/ital? Az átlátszó poharakat egymás mellé is tudjuk tenni, hogy összehasonlítsuk!
- Virágültetésnél előveszünk otthon sokféle virágcserepet. Minden palántát elültetünk egy-egy cserépbe. Maradt még virágcserép üresen? Akkor több virágcserép volt, mint palánta. Nem jutott minden palántának cserép? Akkor kevesebb virágcserép volt, mint palánta. Megnézhetjük azt is: milyen színű virágból ültettünk többet-kevesebbet?
- Bevásárlásnál tegyünk a kosárba pont ugyanannyi csokit, amennyi gyerkőc van a családban. Három gyermeknek három csokit vásárolunk. Négy csoki túl sok, kettő csoki pedig túl kevés. 4 az több, mint 3. 2 az kevesebb, mint 3.
- Szedtünk barackot és almát is a kertből. Vajon melyikből van több? Tegyük egymás mellé sorba. Melyik sor a hosszabb? Melyikből van több, melyikből kevesebb?
- Palacsintát készítünk: melyikből legyen több: a túrósból, vagy a lekvárosból?
Mozgásos játékok:
- Oviban: fussunk körbe, majd tapsra szaladjanak a fiúk az egyik sarokba, a lányok a másik sarokba. Melyik sarokban vannak többen?Számoljuk meg, és hasonlítsuk össze közösen: hol vannak többen, hol kevesebben?
- Mindenki ugorjon előre annyit, ahány éves! Ehhez jó, ha sorba raktok karikákat, vagy rajzoltok a földre köröket egymás mögé, hogy minden ugrás ugyanakkora legyen. Hasonlítsuk össze, ki hová érkezett, milyen messzire jutott a rajtvonaltól, mennyit ugrott! Például: Peti 6 éves, hatot ugrott. Sári 3 éves, hármat ugrott. Sári kevesebbet ugrott, mint Peti.
- Egyszerű játék: dobbants a lábaddal többet, mint én! (Kezdjük 1 dobbantással.) Tapsolj többet, mint én! Bólints kevesebbet, mint én!
Játékok eszközökkel:
- Külön-külön építünk kockákból egy-egy házat. Én a kicsi mackónak, te a nagy mackónak (legyen lényegesen nagy, szemmel látható különbség a két maci között.) Ha készen vannak a házak, hasonlítsuk össze: melyik nagyobb, melyik kisebb? Melyikhez kellett több kocka, melyikhez kevesebb?
- Állatkertet építünk. Az egyik ketrecbe a tigriseket tesszük, a másikba az elefántokat. Hol van több állat?
- Legózás közben: építs házat úgy, hogy több legyen benne a piros Lego, mint a kék!
- Játsszunk az autókkal, építsünk házakat, parkolókat! Melyik parkolóban fér el több autó? Hol van több autó: a parkolóban, vagy az úton?
- Az egyik kezemen kinyitom az egyik ujjamat. Nyiss ki te is ugyanannyit! Most nyiss ki többet! Aztán kinyitom 2, majd 3 ujjamat. Nyiss ki többet, kevesebbet, ugyanannyit! (Kis nehezítéssel: koppintok a hátadra valamennyit! Te tapsolj ugyanannyit! Aztán tapsolj többet-kevesebbet!)
- A legkisebbeknek szóló Őszi gyümölcsök játékcsomagban találsz nyomtatható gyümölcsöket, amelyekkel szintén játszhattok több-kevesebb típusú feladatokat.
Gondolkodós játékok:
- Mondok két állatot. Melyiknek van több lába? Például: fecske – farkas; kígyó – oroszlán; kutya – katicabogár stb.
- Melyik járműnek van több kereke? A biciklinek, vagy az autónak? A vonatnak, vagy a rollernek?
- A mi családunkban kik vannak többen: a fiúk, vagy a lányok?
- Hol van több háziállat: nagymamáéknál, vagy nálunk?
- Melyik családtagnak lesz a legkevesebb gyertya a szülinapi tortáján? És a legtöbb?
Feladatlapok:
A feladatlapok összeállításánál is a fokozatosság elvét követtem.
- Először csak fel kell ismerni a többet-kevesebbet és színezéssel, vagy bekarikázással jelölni.
- Aztán létre is kell hozni.
- A következő oldalakon eggyel többet, majd eggyel kevesebbet kell színezni, rajzolni.
- Iskolába készülő érdeklődő gyerekekre gondolva találhattok olyan feladatokat is, ahol a <> = jelek is szerepelnek.
- Végül pedig olyanok, ahol számpöttyökkel jelölni is lehet az egyes feladatoknál a mennyiségeket.
Igyekeztem olyan ábrákat tenni egy-egy oldalra, amelyeket egy bizonyos témakörnél fel tudtok használni a matematikai nevelés részeként. Például: falevelek, bogarak, vízi élőlények, járművek, gyümölcsök.
A feladatlapokat a Játéktár tagjaként tudod letölteni.
A tartalom többi része a Játéktár tagok számára érhető el. A Játéktár tagságot itt tudod megvásárolni.
Ezek elég bénák a többihez képest. 👎
Kedves névtelen hozzászóló! Szívesen olvastam volna, ha részletesebben megírod, mit értesz a “béna” kifejezés alatt. Óvónői szemmel jónak találom a feladatlapokat és ami a lényeg, a gyerekek is szeretik! Ha bármilyen építő jellegű dologgal kiegészítenéd a fenti, rövid véleményedet, akkor tedd meg bátran, szívesen fogadom!