Oldal kiválasztása

A nyáron készült háziállatos szülinapi dekoráció nyomán kedvet kaptam hozzá, hogy az állatos játékcsomagot is megújítsam. Mielőtt azonban ez elkészült volna, eszembe jutott, hogy valódi fotókkal is készítek pár játékot a gyerekeknek.

Én úgy tapasztalom, hogy egyre kevesebb gyerkőc találkozik igazából háziállatokkal, ezért úgy gondoltam hasznosak lehetnek a valódi állatokat bemutató, fényképes játékok is. A fotók alapján valósághűbben meg tudják figyelni az állatok jellemzőit a gyerekek és akár a kisebb különbségeket is észrevehetik rajtuk.

Remélem, ti is hasznosnak találjátok az alábbi játékokat, amelyek során 12 féle háziállattal ismerkedhettek meg!

Az oldalakat érdemes nyomtatás után laminálni is, hogy tovább tartósak maradjanak a játékok!

 

Milyenek is a háziállatok?

 

Azt javaslom, először nézegessétek meg a 12 féle állat kártyáját – vajon felismerik őket a gyerekek? Tudják mindegyiknek a nevét?

Bár az alábbi képen már egész állat családokat láthatsz, először elegendő egyfajta állatból egy-egy állat kártyáját kirakni a gyerekek elé.

 

 

Amikor kiraktátok az összes állat kártyát, játszhattok “Gondoltam egy állatra” játékot: gondolj egy állatra és mondj róla 2-3 jellemzőt! Például:

“Gondoltam egy háziállatra, négy lába van, hosszú a füle és pici, rövid a farka. Kitalálod, kire gondoltam?” (Nyúl)

Néhány kitalálósdi után cseréljetek: próbáljon gyerkőcöd mondani egy-két jellemzőt egy állatról, és neked kell kitalálnod!

Oviban: a gyerekek egymástól találhatják ki az állatokat. Ezzel a játékkal észrevétlenül megfigyelik és megjegyzik majd az állatok jellemző jegyeit.

 

Állatok és kültakarók

 

Ha sikerült jól megfigyelni a képek alapján az állatokat, akkor talán már azt is ki tudják választani, melyik kültakarót ábrázoló kép melyik állathoz tartozik.

Természetesen szavakkal is megfogalmazhatjátok, melyik állatnak van tolla, vagy szőre, és az milyen színű, hosszú, vagy rövid stb.

Ennél a játéknál egy pulykás képet is betettem, hiszen a kacsa és a liba szinte ugyanolyan lett volna, helyette a tiritarka pulykával is megismerkedhettek.

 

 

Állatok és kicsinyeik

 

Ezután jöhet az izgalmas rész: alkossatok családokat az állatokból! Mindegyik állatból három fotót láthattok, amin felfedezhetitek az anya-apa állatot és a kicsinyüket. Próbáljátok egymás mellé tenni őket!

 

 

Ovisoknak természetesen még nem kell tudniuk a pontos megnevezéseket, bár némelyiket biztosan ismerni fogják, pl.: kakas, kotlós, gida, bika stb. Azért jó ha ti tudjátok az összeset 🙂 , hátha rákérdeznek valamelyikre a gyerekek. Nagycsoportosok gyakran már érdeklődnek, vagy hallottak az alábbi megnevezések közül néhányat:

Kutya:  kan – szuka – kiskutya
Macska: kandúr – anyamacska – kiscica
Nyúl: baknyúl – anyanyúl – kisnyuszi
: csődör – kanca – kiscsikó
Szarvasmarha: bika – tehén – borjú
Sertés: kan – koca – kismalac
Szamár: hím – nőstény – csacsi
Kecske: bak – anyakecske – gida
Juh: kos – jerke – bárány
Tyúk: kakas – kotlós – kiscsibe
Kacsa: gácsér – tojó – kiskacsa
Liba: gúnár – tojó – kisliba

 

 

Mit esznek az állatok?

 

Az állatok eledelével kapcsolatban egy csipeszes párosító játékot tudtok elkészíteni, amelyen 8 állat szerepel. A lenti képen láthatjátok amikor minden állatnak jut egy eleség, de természetesen egy-egy eledel több állathoz is tartozhat. Például: füvet csipegethet a tyúk is, és legelhet a ló is. A kukoricát is elhelyezhetjük a tyúk és a malac mellé is.

 

 

 

A tartalom többi része a letölthető oldalakkal a Játéktár tagok számára érhető el. A Játéktár tagságot itt tudod megvásárolni.