A Föld napja nagyszerű alkalmat kínál arra, hogy a gyerekekben tudatosítsuk a környezet- és természetvédelem fontosságát. Bár ehhez a jeles naphoz nagyon sok tevékenység kapcsolódhat (növények, állatok megismerése, gondozása, virágültetés, földgömbbel, térképpel való ismerkedés – mindezzel kapcsolatban itt találsz ötleteket), most a szelektív hulladékgyűjtés témáját előtérbe állítva készítettem el az alábbi nyomtatható játékokat a Föld napja alkalmából.
Mi is az a Föld?
Az ovisok számára még elég megfoghatatlan, hogy egy majdnem gömb alakú bolygón élünk, de a földgömbön és a térképen található színek segítségével megmutathatjuk nekik, hogy mennyi szárazföld és vizes terület található a bolygónkon. Meg is kereshetjük, hogy mi a Föld melyik részén élünk.
Ezután saját maguk is kifesthetik, vagy kiszínezhetik a Földgolyó területét, sőt ha lamináljátok a színezőt, akkor gyurmával is beboríthatjátok az egyes területeket.
Mitől lesz “vidám” a Föld?
A csipeszes játék képei segítenek annak megfogalmazásában, hogy mennyi mindent tehetünk, amivel óvjuk a Földünket. Beszélgethettek a képekkel kapcsolatban saját élményeitekről is:
- Ültettetek már fát, cserjét, vagy más növényeket?
- Szelektíven gyűjtitek otthon a hulladékot?
- Figyeltek arra, hogy ne dobjátok el a szemetet az utcán?
- Hogyan tudtok takarékoskodni az árammal?
- Milyen járművel jártok óvodába, munkahelyre? Miért jó, ha autózás helyett biciklizünk, vagy a tömegközlekedési eszközöket használjuk?
- Milyen szatyrot visztek magatokkal, ha vásárolni mentek? Miért jó választás a kosár, vagy vászontáska?
A képeket nyomtatás után lamináljátok, vagy ragasszátok fel vastagabb kartonra és így rögzítsétek kis facsipeszekre (ragasztópisztoly, vagy akár gyurmaragasztó is megfogja).
Mitől lesz “szomorú” a Föld?
A “szomorú Föld”-höz tartozó képek is fontos információkat tartalmaznak, némelyikkel kapcsolatban a gyerekeknek még nincsenek saját tapasztalataik. Mégis fontos, hogy szóba kerüljenek ezek az ismeretek is.
- Miért rossz a Föld számára, hogy az autók és a gyárak sok füsttel szennyezik a levegőt?
- Mi történik, ha a tengerekbe, óceánokba sok káros anyag, szemét kerül?
- Miért kell vigyáznunk a környezetünk tisztaságára?
- Hová kell tennünk a háztartásban keletkezett szemetet, amit nem tudunk szelektíven gyűjteni?
- Mi történik, ha sok-sok erdőt kivágnak és nem ültetnek helyette újabb fákat?
- Mire kell figyelnünk, ha takarékoskodni szeretnénk a vízzel?
Játékok a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatban
A szelektív hulladékgyűjtést remélhetőleg a mindennapokban már ismerik a gyerekek. Tapasztalataim szerint rendkívül gyorsan megtanulják és alkalmazzák az ilyen irányú ismereteket, és nagyon szívesen segítenek a különböző típusú hulladékok válogatásában, elszállításában is. Ebben az életkorban a válogatás, csoportosítás amúgy is a játékuk részét képezi, talán ezért is érdekes számukra az ehhez hasonló tevékenység.
A nyomtatható játékokat mindenképpen a valós tapasztalatok megélése után ajánlom, így az addig megszerzett ismeretek rendszereződnek, az esetleges hiányosságok pótolhatók.
A játék során a kis képkártyákat kell elhelyezni a megfelelő színű szelektív gyűjtőben. Természetesen mondjátok el közösen azt is, miért oda tartozik az adott hulladék.
- Sárga – műanyag
- kék – papír
- szürke – fém
- fehér – fehér üveg
- zöld – színes üveg
A képeken szerepel egy barna színű kuka is, ezzel a komposztálható dolgokat szerettem volna jelképezni. Természetesen beszélgessetek arról is, hogy a komposztálást mindenki otthon végzi.
A veszélyes hulladékok elhelyezéséről egy külön vonalvezetős feladat szól, mivel ilyen típusú gyűjtő csak kijelölt helyeken található.
A játékok között találtok még két további vonalvezetős- és egy számolgatós játékot is.
Ezeket a játékokat a Játéktár tagjaként érheted el.
A tartalom többi része a Játéktár tagok számára érhető el. A Játéktár tagságot itt tudod megvásárolni.
Nagyon jók az eddigi ötletek,továbbra is szerteném látni,olvasni.Köszönettel
Kedves Mónika,
Köszönöm, örülök, hogy tetszenek az ötletek!
Nagyon tetszenek az ötletek.Hogyan lehetek tagja a Játéktár oldalának?
Kedves Szilvia! Örülök, hogy tetszenek az ötletek! 🥰 Most még egy kis karbantartás folyik, így pár nap múlva lehet majd újra csatlakozni a Játéktárhoz.
Kedves Anita, meg tudná mondani mikor lesz elérhetõ a Játéktár? Hétvégén szeretném használni az anyagot, vajon elérhetõvé válik addig ?
Válaszát elõre is köszönöm !
Üdvözlettel: Rita