Oldal kiválasztása

A mai alkalommal egy olyan alkotás ötletet hoztam, amit a gyerekek nagyon kedvelni fognak, a felnőttek viszont lehet, hogy inkább kihagynának a sorból 🙂 .

Gyakran látom, hogy az otthoni kreatív tevékenységek között a festés kicsit „mostohagyerek”, mert nagyobb a maszatolás veszélye, lehet, hogy nem ideálisak a körülmények (például pici tesó van), vagy azért féltek tőle, mert nem tudjátok folyamatosan szemmel tartani közben a gyerkőcöt.

Egy kicsit mégis arra biztatnálak, hogy egy-egy kivételes alkalommal adjatok teret a festegetésnek is, hiszen a gyerekek nagyon élvezik és tényleg csodás kis alkotásokat készíthettek egy-két érdekes technikával.

Nézzük csak, hogyan készül ez a kedves téli kép!

 

 

Hozzávalók:

 

  • Papírdoboz kartonlapja / vagy más vastagabb lap, amire festegetünk
  • Temperafesték, vagy plakátfesték (jó a Pepco-s)
  • ecset, vagy régi fogkefe
  • olló, ragasztó
  • némi barna, vagy fekete maradék papír

 

Elkészítés:

 

Először a fenyőfákhoz való zöld lapot készítjük el. Ehhez jó híg festéket csepegtetünk a lapra. Ezt kétféle módon is kipróbálhatjátok:

  1. ecset segítségével szórjuk, pöttyözzük a festéket a lapra – ehhez az ecset nyelét ütögetjük, vagy
  2. egy régi fogkefét használunk erre a célra – ekkor pedig az ujjainkat húzzuk végig a fogkefe sörtéin

 

 

Mindkét esetben fontos, hogy terítsétek le az asztalt lemosható viaszosvászon, vagy műanyag terítővel, vagy újságpapírral és a gyerekek is olyan ruhát viseljenek, ami nem baj, ha kicsit festékes lesz. Ha van laposabb papírdobozotok (pl. pizzásdoboz, vagy cipősdoboz), érdemes abban elhelyezni a papírt, így kevésbé fröcsög ki.

Amíg szárad a zöld lap, fessetek fehér dombokat tetszés szerint a kartonlapra. Ne aggódjatok, ha festés közben kicsit átlátszik a barnás kartonlap, mire megszárad szépen kifehéredik majd.

 

 

Barna lapból vágjatok egyenes csíkokat a fenyőfák törzsének és ágainak.

A megszáradt zöld, pöttyözött lapból vágjatok ki háromszög formákat – ezek lesznek a fenyőfák, majd állítsátok össze kedvetek szerint a képet!

Végül egy radíros ceruza végével, vagy a gyerekek ujjnyomával pöttyözzetek fehér hópelyheket a képre!

 

 

Mi mindent tanulnak alkotás közben a gyerekek?

 

🌲 A festék pötty szórás nagy figyelmet igényel, hiszen a mozdulatokat össze kell hangolni, miközben figyelni kell arra is, hogy a lapra kerüljenek a festék pöttyök. Lehet, hogy 3-4 éveseknek még kicsit nehezebben megy, de mindenképpen hagyjuk őket kísérletezgetni.

🌲 A fehér táj festése pont ovisoknak való feladat. Ha nagyjából meghúzzátok ceruzával a körvonalat, nyugodtan kifesthetik a kisebb ovisok is, hiszen semmi baj nem történik, ha túlmennek a vonalon.

🌲 A háromszög formát rajzoljátok meg, így könnyebben kivágják a gyerekek. 4-5 évesek már ügyesen próbálkoznak az olló használattal és természetesen nem probléma, ha kicsit girbegurba lesz a háromszög forma széle. Ha figyelemmel kísérted az eddigi ötleteket, biztosan észrevetted, hogy a háromszög forma már többször is előkerült (például a fenyőfás lámpásoknál, vagy a színes csíkokból ragasztott fenyőfák esetén).

🌲 A barna papírból egyenes csíkokat kell kivágni, ezt is nyugodtan gyakorolhatják a gyerekek. Közben fejlődik a szem-kéz koordinációjuk és ügyesednek az ujjaik.

🌲 A fenyőfák összeállításánál beszélgethettek a fa részeiről is. Van törzse, ágai és zöld tűlevelei, amit messziről háromszöghöz hasonló formában látunk. Nézhettek erről képeket is, de még jobb, ha megfigyelitek a természetben.

🌲 A fehér festékkel való pöttyözés pedig egy érdekes kísérlet arra, vajon meg tudják-e állítani a mozdulatukat a gyerekek. Ha ez még nem sikerül, akkor kicsit elmaszatolódott hópelyhek is lesznek a képen. 3 évesek még rendszerint maszatolni szeretnének az ujjukkal, egy kis gyakorlás szükséges ahhoz, hogy rájöjjenek, hogyan kell pöttyöt nyomdázni.

🌲 Minél többször adtok teret a gyerekeknek otthon is az alkotásra, annál ügyesebbek lesznek és az alkotó tevékenység kereteit is egyre jobban megtanulják majd: a lakás mely részén tudunk festeni, milyen előkészületek kellenek hozzá (terítő, megfelelő ruházat). Így kis lépésekben egyre természetesebb lesz az otthoni alkotás, ami a gyerekek kreativitásának fejlődését semmihez sem fogható módon támogatja.

Remélem, tetszett nektek az ötlet! Találkozzunk a következő napokban is!